Tagstatistik 2026: Danmarks tage i tal

Knuth Becker

Boligøkonom

Knuth Becker

Skriver om økonomien, beslutningerne og de praktiske overvejelser ved en tagrenovering.

Læs mere om Knuth Becker

Knuth Becker, boligøkonom Ajourført 15. oktober 2026

Danmark har 1.537.409 parcelhuse, rækkehuse og stuehuse. Hvert tredje har ifølge BBR et tag af fibercement inkl. asbest, hvert fjerde har tegltag, og hvert femte har tag af betontagsten.

Her har vi samlet de nyeste tal om danske tage fra Danmarks Statistik, Bolius og DI: Hvilke tage husene har, hvordan det har udviklet sig siden 2011, hvor mange asbesttage der er, hvor mange der får nyt tag, hvordan priserne har udviklet sig, og hvornår tagene skal skiftes.

  • 34,0 % af husene har tag af fibercement inkl. asbest. Det svarer til 522.265 huse.
  • Tegl er den næstmest udbredte tagdækning med 394.365 huse (25,7 %).
  • 120.882 færre huse har fibercement inkl. asbest end i 2011.
  • 6,8 % af bolig- og andelsboligejerne fik lavet eller påbegyndte et nyt tag i 2023.
  • 77 % steg priserne på tagdækkeropgaver fra 2015 til 2025. Forbrugerpriserne steg 21 %.

Alle tal kan downloades som CSV: Tagtyper pr. kommune, udvikling 2011-2026 og prisindeks for tagdækkerarbejde.

Vælg en kommune på kortet for at se, hvilke tage husene har, og hvordan kommunen ligger i forhold til resten af landet.

Aabenraa: Fibercement inkl. asbest Aalborg: Fibercement inkl. asbest Aarhus: Tegl Albertslund: Fladt tag (built-up) Allerød: Betontagsten (cementsten) Assens: Fibercement inkl. asbest Ballerup: Fibercement inkl. asbest Billund: Fibercement inkl. asbest Bornholm: Tegl Brøndby: Fibercement inkl. asbest Brønderslev: Fibercement inkl. asbest Dragør: Tegl Egedal: Fibercement inkl. asbest Esbjerg: Tegl Faaborg-Midtfyn: Fibercement inkl. asbest Fanø: Stråtag Favrskov: Fibercement inkl. asbest Faxe: Fibercement inkl. asbest Fredensborg: Tegl Fredericia: Tegl Frederiksberg: Tegl Frederikshavn: Fibercement inkl. asbest Frederikssund: Fibercement inkl. asbest Furesø: Tegl Gentofte: Tegl Gladsaxe: Tegl Glostrup: Tegl Greve: Fibercement inkl. asbest Gribskov: Fibercement inkl. asbest Guldborgsund: Fibercement inkl. asbest Haderslev: Fibercement inkl. asbest Halsnæs: Fibercement inkl. asbest Hedensted: Fibercement inkl. asbest Helsingør: Tegl Herlev: Fibercement inkl. asbest Herning: Fibercement inkl. asbest Hillerød: Tegl Hjørring: Fibercement inkl. asbest Holbæk: Fibercement inkl. asbest Holstebro: Fibercement inkl. asbest Horsens: Fibercement inkl. asbest Hvidovre: Fibercement inkl. asbest Høje-Taastrup: Fibercement inkl. asbest Hørsholm: Tegl Ikast-Brande: Fibercement inkl. asbest Ishøj: Fibercement inkl. asbest Jammerbugt: Fibercement inkl. asbest Kalundborg: Fibercement inkl. asbest Kerteminde: Tegl Kolding: Betontagsten (cementsten) København: Tegl Køge: Fibercement inkl. asbest Langeland: Fibercement inkl. asbest Lejre: Fibercement inkl. asbest Lemvig: Fibercement inkl. asbest Lolland: Fibercement inkl. asbest Lyngby-Taarbæk: Tegl Læsø: Fibercement inkl. asbest Mariagerfjord: Fibercement inkl. asbest Middelfart: Betontagsten (cementsten) Morsø: Fibercement inkl. asbest Norddjurs: Fibercement inkl. asbest Nordfyns: Fibercement inkl. asbest Nyborg: Fibercement inkl. asbest Næstved: Fibercement inkl. asbest Odder: Fibercement inkl. asbest Odense: Tegl Odsherred: Fibercement inkl. asbest Randers: Fibercement inkl. asbest Rebild: Fibercement inkl. asbest Ringkøbing-Skjern: Fibercement inkl. asbest Ringsted: Fibercement inkl. asbest Roskilde: Tegl Rudersdal: Tegl Rødovre: Tegl Samsø: Fibercement inkl. asbest Silkeborg: Fibercement inkl. asbest Skanderborg: Fibercement inkl. asbest Skive: Fibercement inkl. asbest Slagelse: Fibercement inkl. asbest Solrød: Betontagsten (cementsten) Sorø: Fibercement inkl. asbest Stevns: Fibercement inkl. asbest Struer: Fibercement inkl. asbest Svendborg: Fibercement inkl. asbest Syddjurs: Fibercement inkl. asbest Sønderborg: Fibercement inkl. asbest Thisted: Fibercement inkl. asbest Tårnby: Fibercement inkl. asbest Tønder: Fibercement inkl. asbest Vallensbæk: Betontagsten (cementsten) Varde: Fibercement inkl. asbest Vejen: Fibercement inkl. asbest Vejle: Betontagsten (cementsten) Vesthimmerlands: Fibercement inkl. asbest Viborg: Fibercement inkl. asbest Vordingborg: Fibercement inkl. asbest Ærø: Fibercement inkl. asbest Københavnsområdet Albertslund: Fladt tag (built-up) Allerød: Betontagsten (cementsten) Ballerup: Fibercement inkl. asbest Brøndby: Fibercement inkl. asbest Dragør: Tegl Egedal: Fibercement inkl. asbest Fredensborg: Tegl Frederiksberg: Tegl Furesø: Tegl Gentofte: Tegl Gladsaxe: Tegl Glostrup: Tegl Greve: Fibercement inkl. asbest Gribskov: Fibercement inkl. asbest Helsingør: Tegl Herlev: Fibercement inkl. asbest Hillerød: Tegl Hvidovre: Fibercement inkl. asbest Høje-Taastrup: Fibercement inkl. asbest Hørsholm: Tegl Ishøj: Fibercement inkl. asbest København: Tegl Lyngby-Taarbæk: Tegl Roskilde: Tegl Rudersdal: Tegl Rødovre: Tegl Tårnby: Fibercement inkl. asbest Vallensbæk: Betontagsten (cementsten)
  • Fibercement inkl. asbest
  • Tegl
  • Betontagsten (cementsten)
  • Anden tagdækning

Hele landet

1.537.409 helårshuse. Vælg en kommune på kortet eller i listen.

  • Fibercement inkl. asbest 34,0 %
  • Tegl 25,7 %
  • Betontagsten (cementsten) 21,5 %
  • Tagpap 5,3 %
  • Fladt tag (built-up) 4,3 %
  • Metalplader 2,9 %
  • Stråtag 1,6 %

Den lodrette streg viser landsgennemsnittet.

Kilde: Danmarks Statistik, BYGB50 (2026). Opførelsesåret er husets, ikke tagets. Grafik: Tagrenovering.dk.

Hvor mange huse har de forskellige tagtyper?

Fibercement inkl. asbest er den mest udbredte tagdækning på danske huse. 522.265 parcelhuse, rækkehuse og stuehuse har et tag af fibercement inkl. asbest, svarende til 34,0 %. Derefter følger tegl med 394.365 huse og betontagsten med 330.632 huse.

0 %10 %20 %30 %40 %Fibercement inkl. asbest34,0 %Tegl25,7 %Betontagsten (cementsten)21,5 %Tagpap5,3 %Fladt tag (built-up)4,3 %Fibercement, asbestfri3,6 %Metalplader2,9 %Stråtag1,6 %
Vis tallene som tabel
Helårshuse: Huse Helårshuse: Andel Sommerhuse: Huse Sommerhuse: Andel
Fibercement inkl. asbest522.26534,0 %71.55930,2 %
Tegl394.36525,7 %11.6824,9 %
Betontagsten (cementsten)330.63221,5 %37.32715,8 %
Tagpap81.4305,3 %60.46325,5 %
Fladt tag (built-up)66.6464,3 %7.6673,2 %
Fibercement, asbestfri56.0453,6 %19.6698,3 %
Metalplader44.8722,9 %10.8194,6 %
Stråtag24.0571,6 %9.1083,8 %

Tagpap og flade tage findes på knap 10 % af husene tilsammen. Stråtag ligger på 24.057 huse, svarende til 1,6 %, og 2.034 huse har grønt tag.

Sommerhusene har en anden fordeling. Af 236.725 sommerhuse har 30,2 % fibercement inkl. asbest og 25,5 % tagpap, mens kun 4,9 % har tegltag.

Tagtyper i din kommune

Fibercement inkl. asbest er den mest udbredte tagdækning i 69 af landets 98 kommuner. Tegl dominerer i 21 kommuner, blandt andre København, Aarhus, Odense, Esbjerg og Bornholm, mens betontagsten er mest udbredt i seks kommuner, blandt andre Vejle, Kolding og Middelfart.

To kommuner skiller sig ud. I Albertslund har 51,8 % af husene fladt tag, og på Fanø har 24,4 % stråtag. Frederiksberg har den største andel tegltage med 72,1 %.

Aabenraa20.40631,7 %25,2 %24,6 %2,8 %3,5 %6,3 %1,3 %
Aalborg49.10943,4 %16,7 %17,4 %8,4 %5,8 %3,1 %0,4 %
Aarhus62.64023,0 %31,2 %19,4 %11,6 %8,4 %2,9 %0,5 %
Albertslund5.66723,2 %5,8 %3,7 %10,7 %51,8 %1,3 %0,7 %
Allerød8.07323,7 %21,6 %25,5 %5,3 %13,5 %3,6 %1,7 %
Assens16.39333,7 %22,9 %27,4 %1,3 %1,3 %2,4 %5,1 %
Ballerup8.66630,3 %20,9 %14,7 %13,1 %8,2 %3,3 %0,4 %
Billund9.72836,6 %14,1 %34,5 %3,3 %3,1 %3,4 %0,6 %
Bornholm18.17136,0 %43,4 %10,6 %1,6 %0,9 %3,4 %0,3 %
Brøndby4.93131,6 %19,7 %27,7 %4,7 %3,9 %5,0 %0,9 %
Brønderslev13.73643,8 %18,4 %23,9 %3,4 %3,2 %2,6 %0,2 %
Dragør4.53429,6 %30,1 %19,6 %5,7 %4,6 %2,6 %2,2 %
Egedal14.08330,7 %16,4 %28,5 %2,4 %8,0 %2,7 %1,7 %
Esbjerg32.68826,8 %31,0 %29,5 %3,5 %3,7 %1,9 %0,6 %
Faaborg-Midtfyn20.90133,9 %24,0 %27,6 %2,2 %1,5 %2,2 %3,9 %
Fanø1.36824,3 %21,1 %20,6 %2,6 %1,0 %0,7 %24,4 %
Favrskov17.44537,4 %17,7 %23,6 %5,1 %4,7 %5,0 %0,8 %
Faxe13.49237,4 %16,0 %29,7 %1,9 %1,7 %2,4 %4,6 %
Fredensborg10.85619,8 %36,5 %17,0 %8,2 %7,3 %2,4 %3,8 %
Fredericia13.69926,1 %29,6 %29,2 %4,8 %3,5 %2,6 %0,9 %
Frederiksberg1.57810,3 %72,1 %1,8 %6,6 %1,8 %1,6 %0,1 %
Frederikshavn22.86144,2 %25,4 %13,5 %6,7 %3,2 %2,9 %0,3 %
Frederikssund14.53133,2 %24,3 %23,5 %5,6 %2,8 %2,2 %2,6 %
Furesø10.87218,7 %24,2 %21,8 %7,1 %15,1 %3,1 %1,4 %
Gentofte12.5769,7 %63,5 %3,9 %14,1 %3,8 %0,9 %0,4 %
Gladsaxe11.25521,7 %47,6 %8,1 %10,1 %3,1 %2,8 %0,1 %
Glostrup3.51422,5 %36,5 %16,4 %10,6 %4,3 %4,0 %0,2 %
Greve14.53937,7 %17,8 %20,0 %5,3 %7,7 %5,9 %0,7 %
Gribskov13.34332,6 %22,6 %20,5 %4,4 %5,1 %2,9 %5,8 %
Guldborgsund22.71138,9 %31,3 %17,4 %1,7 %2,1 %2,5 %2,7 %
Haderslev18.67829,5 %28,7 %26,0 %2,5 %4,0 %3,2 %1,6 %
Halsnæs9.39232,6 %26,4 %20,8 %6,4 %2,9 %2,7 %3,1 %
Hedensted18.66433,3 %17,5 %33,1 %4,6 %3,0 %2,7 %1,4 %
Helsingør14.16928,7 %30,2 %13,8 %8,8 %6,3 %3,1 %2,5 %
Herlev5.16432,8 %20,2 %12,1 %10,4 %9,7 %4,2 %0,2 %
Herning27.81836,0 %16,3 %29,6 %7,3 %3,8 %3,0 %0,4 %
Hillerød12.93127,4 %31,2 %17,6 %6,5 %3,5 %2,0 %2,7 %
Hjørring24.07349,3 %19,6 %17,1 %4,9 %2,5 %2,1 %0,2 %
Holbæk21.74234,3 %30,3 %20,6 %3,0 %2,5 %2,4 %1,5 %
Holstebro21.02937,2 %17,9 %26,6 %6,5 %5,1 %2,3 %0,6 %
Horsens26.84131,5 %24,6 %25,5 %6,9 %4,1 %2,6 %0,9 %
Hvidovre8.82528,4 %27,6 %16,7 %10,9 %6,7 %4,1 %0,0 %
Høje-Taastrup10.01335,9 %20,9 %20,7 %4,6 %5,8 %3,7 %1,2 %
Hørsholm6.51713,4 %48,9 %7,9 %9,0 %10,0 %6,2 %1,6 %
Ikast-Brande14.54738,5 %14,0 %29,7 %5,4 %2,8 %4,8 %0,4 %
Ishøj3.43138,5 %14,0 %19,1 %2,4 %13,8 %5,3 %0,8 %
Jammerbugt16.22950,2 %11,9 %21,6 %4,9 %2,4 %3,0 %0,6 %
Kalundborg17.59144,7 %26,7 %15,4 %1,6 %1,7 %2,9 %2,0 %
Kerteminde9.44130,1 %34,9 %23,8 %2,1 %1,9 %1,5 %2,6 %
Kolding28.74425,6 %26,9 %30,0 %5,1 %5,3 %2,5 %1,1 %
København21.67713,9 %47,8 %5,5 %16,3 %6,1 %2,2 %0,1 %
Køge15.90332,3 %30,9 %20,6 %3,3 %3,0 %3,1 %1,8 %
Langeland7.09237,4 %29,9 %17,5 %1,5 %1,2 %1,8 %6,8 %
Lejre10.05333,7 %25,1 %22,3 %2,5 %3,0 %3,5 %4,4 %
Lemvig8.43252,2 %20,9 %13,9 %3,5 %3,3 %1,3 %0,6 %
Lolland17.60639,3 %29,3 %19,7 %2,0 %1,2 %3,1 %2,1 %
Lyngby-Taarbæk10.60912,8 %53,9 %6,4 %15,2 %5,7 %1,8 %0,9 %
Læsø1.22160,8 %12,7 %3,4 %3,3 %0,6 %6,1 %4,6 %
Mariagerfjord15.52148,0 %16,5 %19,4 %4,5 %2,4 %3,5 %1,1 %
Middelfart15.09027,1 %26,4 %31,7 %3,9 %2,5 %2,0 %2,0 %
Morsø8.75553,3 %18,2 %16,7 %4,0 %1,6 %2,7 %0,4 %
Norddjurs13.79449,5 %20,0 %15,0 %3,5 %2,5 %3,4 %2,0 %
Nordfyns11.45733,7 %20,2 %32,2 %1,4 %1,2 %2,6 %3,1 %
Nyborg10.50232,1 %29,6 %24,4 %1,5 %1,6 %2,6 %3,3 %
Næstved25.69035,1 %23,5 %24,7 %2,3 %3,6 %2,0 %2,8 %
Odder7.49433,5 %24,4 %22,2 %5,7 %4,0 %3,4 %2,0 %
Odense46.37427,1 %39,2 %22,3 %1,8 %3,2 %2,4 %0,7 %
Odsherred11.83241,8 %25,5 %15,8 %3,1 %1,4 %2,8 %4,5 %
Randers28.43039,3 %24,1 %15,6 %6,4 %4,6 %3,9 %1,5 %
Rebild11.79645,4 %11,9 %23,3 %5,1 %5,0 %3,4 %0,7 %
Ringkøbing-Skjern22.00239,9 %23,7 %22,4 %3,9 %2,6 %2,0 %1,4 %
Ringsted9.53132,5 %25,8 %26,6 %3,4 %1,5 %2,5 %2,0 %
Roskilde21.67126,8 %28,8 %22,8 %7,3 %4,4 %2,8 %1,8 %
Rudersdal14.32416,5 %38,7 %11,4 %11,2 %11,5 %3,3 %1,6 %
Rødovre6.25421,1 %42,6 %11,4 %9,2 %4,6 %5,1 %0,0 %
Samsø2.45031,7 %23,5 %24,4 %5,4 %0,7 %3,7 %5,7 %
Silkeborg31.52328,8 %21,8 %27,1 %6,5 %7,1 %3,5 %0,6 %
Skanderborg20.76327,0 %24,7 %22,9 %6,4 %8,4 %3,5 %1,7 %
Skive16.40851,1 %19,0 %13,5 %4,7 %1,8 %2,0 %0,4 %
Slagelse21.74836,6 %30,6 %21,0 %2,2 %2,0 %1,9 %1,6 %
Solrød6.98830,0 %16,3 %33,3 %6,0 %5,6 %3,2 %1,3 %
Sorø10.40236,3 %28,9 %19,3 %2,0 %2,3 %2,4 %2,7 %
Stevns8.74735,4 %22,8 %25,4 %2,9 %1,4 %3,0 %4,5 %
Struer7.92343,6 %21,8 %19,8 %4,5 %2,8 %2,6 %0,5 %
Svendborg19.58434,7 %28,3 %19,2 %2,9 %3,3 %2,2 %3,9 %
Syddjurs16.88235,2 %25,7 %16,7 %6,4 %5,1 %3,9 %1,9 %
Sønderborg24.11732,4 %29,4 %21,4 %3,1 %3,8 %3,5 %2,5 %
Thisted18.04854,9 %13,3 %16,5 %4,1 %2,2 %3,8 %0,9 %
Tårnby8.69131,9 %30,5 %16,4 %6,0 %4,3 %3,7 %0,1 %
Tønder15.38140,2 %21,9 %22,8 %1,6 %1,5 %3,1 %4,2 %
Vallensbæk3.80228,2 %8,4 %31,9 %11,2 %9,7 %1,6 %0,6 %
Varde18.86936,9 %26,1 %25,8 %2,5 %1,8 %2,6 %1,5 %
Vejen16.38438,0 %20,6 %27,7 %3,6 %2,5 %2,6 %0,9 %
Vejle36.44127,8 %18,5 %32,9 %6,7 %5,3 %3,4 %1,2 %
Vesthimmerlands14.51553,4 %15,9 %17,3 %2,8 %2,0 %3,3 %0,5 %
Viborg33.81538,0 %19,5 %25,5 %5,5 %4,6 %2,4 %0,6 %
Vordingborg16.73041,0 %24,1 %16,7 %2,8 %2,1 %3,0 %5,3 %
Ærø3.88337,7 %35,4 %16,5 %0,5 %0,6 %2,0 %3,0 %
Kilde: Danmarks Statistik, BYGB50. Andel af kommunens parcelhuse, rækkehuse og stuehuse pr. 1. januar 2026. Øvrige tagtyper er ikke vist.

Hvordan har tagtyperne udviklet sig siden 2011?

Siden 2011 er antallet af huse med fibercement inkl. asbest faldet med 120.882 til 522.265. I samme periode er der kommet 64.603 flere huse med betontagsten og 31.421 flere med tegl.

Antal huse

0200.000400.000600.000800.00020112013201520172019202120232026522.265394.365330.63281.430
Vis tallene som tabel
Fibercement inkl. asbest Tegl Betontagsten (cementsten) Tagpap Fladt tag (built-up) Fibercement, asbestfri Metalplader Stråtag
2011643.147362.944266.02947.01745.75414.43725.08326.873
2012639.034364.758269.22648.76946.00515.14825.43726.748
2013634.839366.888272.31050.55946.18215.91625.91826.568
2014631.212368.437274.96052.41946.47816.48726.30226.391
2015627.821369.790277.45854.08246.88317.03426.68826.196
2016624.085371.267280.05255.86647.48817.73727.15525.971
2017620.422372.790282.91758.11148.44118.43827.38325.794
2018616.871374.352286.46560.71549.61218.96327.86725.601
2019612.920375.373289.79763.05850.98719.56528.37625.422
2020608.445378.010294.06666.52252.39520.59429.35725.241
2021603.221379.959298.58969.81354.05321.96630.26925.066
2022596.190382.184304.03372.12756.39524.07331.63524.894
2023585.676384.798311.02774.21759.43227.76333.45924.691
2024562.153388.895318.70376.87862.51837.64438.42824.439
2025541.513391.942324.79279.40064.63347.18141.69424.267
2026522.265394.365330.63281.43066.64656.04544.87224.057

Faldet i fibercement inkl. asbest er blevet større de seneste år. Fra 2023 til 2026 forsvandt 63.411 huse fra kategorien, mens faldet frem til 2020 lå på omkring 4.000 huse om året. Tallene afspejler både nye tage og rettelser i BBR, som boligejerne selv indberetter.

Antallet af huse med asbestfri fibercement er næsten firedoblet fra 14.437 til 56.045. Tagpap og metalplader er også blevet mere udbredt, mens stråtagene er gået tilbage fra 26.873 til 24.057 huse.

Tagdækning Huse 2011 Huse 2026 Ændring
Fibercement inkl. asbest643.147522.265-120.882
Tegl362.944394.365+31.421
Betontagsten (cementsten)266.029330.632+64.603
Tagpap47.01781.430+34.413
Fladt tag (built-up)45.75466.646+20.892
Fibercement, asbestfri14.43756.045+41.608
Metalplader25.08344.872+19.789
Stråtag26.87324.057-2.816
Grønne tage02.034+2.034
Andet og uoplyst7.86015.063+7.203
Kilde: Danmarks Statistik, BYGB50. Parcelhuse, rækkehuse og stuehuse pr. 1. januar.

Hvor mange asbesttage er der i Danmark?

Der findes ingen optælling af asbesttage i Danmark. Det nærmeste er BBR, hvor 522.265 parcelhuse, rækkehuse og stuehuse og 71.559 sommerhuse er registreret med fibercement inkl. asbest. Kategorien omfatter tage, der kan indeholde asbest, men ikke nødvendigvis gør det.

De tal, der nævnes om asbesttage, måler forskellige ting:

TalHvad tallet dækkerKilde
522.265 huseParcelhuse, rækkehuse og stuehuse registreret med fibercement inkl. asbestDanmarks Statistik, 2026
Over 500.000 enfamiliehuse og ca. 70.000 sommerhuseSamme BBR-tal, afrundetBolius, maj 2026
Op mod 385.000 boligerHuse med fibercement inkl. asbest, opført 1930-1989DI, marts 2026
23 % af husejerneVed, at taget på boligen eller en anden bygning på grunden indeholder asbestBolius og Realdania, maj 2026
Kilde: Danmarks Statistik (BYGB50), Bolius , DI og Bolius og Realdanias undersøgelse Asbest 2026 blandt 1.010 husejere.

Forskellen mellem 522.265 og 385.000 skyldes afgrænsningen efter byggeår. Bruger man DI’s afgrænsning på tallene fra Danmarks Statistik, giver det 384.461 huse.

Byggeåret siger noget om risikoen. Ifølge Bolius indeholder bølgeplader af fibercement fra før 1984 næsten altid asbest, tage fra 1984-1990 kan indeholde asbest, og tage fra efter 1990 gør ikke. Af de 522.265 huse er 508.293 opført til og med 1984, 9.739 i 1985-1989 og 4.181 i 1990 eller senere. Husets byggeår er dog ikke nødvendigvis tagets alder.

I Bolius og Realdanias undersøgelse fra maj 2026 svarer 23 % af husejerne, at de ved, at der er asbest i taget på boligen eller en anden bygning på grunden. I landdistrikterne er andelen 44 %, og i Region Nordjylland 40 %. 82 % har aldrig undersøgt, om der er asbest i boligen.

Andelen er størst i Nord- og Vestjylland. På Læsø har 60,8 % af husene fibercement inkl. asbest, efterfulgt af Thisted, Vesthimmerland, Morsø og Lemvig, som alle ligger over 50 %. I Gentofte er andelen 9,7 %. Se andelen i din kommune på kortet.

Se, hvad et asbesttag koster i forhold til boligværdien i hver kommune, i vores analyse af asbesttage. Læs om regler og priser for nedtagning i guiden til asbesttag.

Hvor mange danskere får nyt tag?

6,8 % af bolig- og andelsboligejerne fik lavet eller påbegyndte et nyt tag i 2023, og 14,1 % overvejede det uden at gå i gang. Året før var andelen 5,7 %. Det viser Bolius og Realdanias årlige undersøgelse Danskerne i det byggede miljø.

Kilde: Bolius og Realdania, Danskerne i det byggede miljø 2024. Grafik: Tagrenovering.dk.
ÅrHar fået lavet eller påbegyndt nyt tagHar overvejet det, men ikke gjort det
20236,8 %14,1 %
20225,7 %12,2 %
Kilde: Bolius og Realdania, Danskerne i det byggede miljø 2024 (4.692 bolig- og andelsboligejere) og 2023 (4.847). Spørgsmålet gælder det forgangne år.

Nyt tag er blandt de større projekter, færrest går i gang med. Til sammenligning fik 12,0 % lavet nye vinduer og 9,1 % nyt køkken i 2023.

Prisen er den største barriere. Godt hver fjerde bolig- og andelsboligejer (26,7 %) svarer, at det er for dyrt, når de skal nævne den væsentligste barriere for større til- og ombygninger af boligen.

Hvad koster tagrenovering, og hvordan har priserne udviklet sig?

Priserne på tagdækkeropgaver steg 77,1 % fra 2015 til 2025. Det er mere end for nogen anden håndværksgruppe i Danmarks Statistiks prisindeks for renovering og vedligeholdelse, hvor priserne samlet steg 54,3 %. Forbrugerpriserne steg 21,1 % i samme periode.

Indeks, 2015 = 100

80100120140160180201420162018202020222025177,1154,3121,1
Vis tallene som tabel
Tagdækker Alt håndværk Forbrugerpriser Tømrer Murer VVS og blikkenslager Elinstallation Bygningsfærdiggørelse
201498,397,599,597,997,896,797,098,4
2015100,0100,0100,0100,0100,0100,0100,0100,0
2016101,3101,6100,2101,1101,7102,8100,9101,0
2017102,9103,8101,4103,5104,6104,9103,0103,2
2018106,7107,0102,2106,3109,5107,2105,8105,5
2019110,4109,7103,0108,8113,1108,8108,8107,5
2020113,8112,2103,4111,8115,7111,1109,9110,1
2021131,9121,8105,3123,5123,6117,6114,8116,3
2022154,7134,0113,5137,9131,8127,9121,8122,9
2023163,5141,5117,2144,9139,7134,7129,4128,7
2024170,4148,0118,8152,0147,9140,8134,1133,9
2025177,1154,3121,1158,5156,0145,8140,0138,6

Den største stigning kom i 2022, hvor priserne på tagdækkeropgaver steg 17,3 % på ét år.

HåndværkPrisstigning 2015-2025
Tagdækker77,1 %
Tømrer58,5 %
Murer56,0 %
Alt håndværk54,3 %
VVS og blikkenslager45,8 %
Elinstallation40,0 %
Bygningsfærdiggørelse38,6 %
Forbrugerpriser21,1 %
Kilde: Danmarks Statistik, PRIS91 og PRIS113. Håndværkspriserne er ekskl. moms og omfatter opgaver ved både boliger og erhvervsejendomme.

Hvad et nyt tag koster i dag, afhænger især af tagtype og tagareal. Se priserne i vores guide til, hvad et nyt tag koster, eller beregn prisen på dit eget tag med prisberegneren.

Hvornår skal tagene skiftes?

Der findes ingen opgørelse over, hvornår tagene i Danmark er lagt, så det kan kun beregnes ud fra husenes alder. Hvis taget er det oprindelige, har 236.046 huse med tegltag i dag passeret tegltagets middellevetid på 60 år. Det svarer til 6 ud af 10 tegltage. For betontagsten gælder det hvert tredje hus.

For tage med asbest er beregningen mere sikker. Asbestholdige fibercementplader blev udfaset i 1980’erne, og tage fra efter 1990 indeholder ikke asbest. Et tag med asbest er derfor mindst omkring 36 år gammelt, og 98 % af husene med fibercement inkl. asbest er ældre end fibercementens middellevetid på 40 år.

Antal huse

0200.000400.000600.0002026203020342038204220462050521.958320.375225.786
Vis tallene som tabel
Fibercement inkl. asbest (40 år) Tegl (60 år) Betontagsten (cementsten) (50 år)
2026512.189236.046109.141
2027514.136239.995115.559
2028516.084243.943121.977
2029518.032247.891128.395
2030518.644252.809133.773
2031519.256257.727139.152
2032519.868262.646144.530
2033520.480267.564149.909
2034521.092272.482155.287
2035521.199275.762162.421
2036521.307279.043169.554
2037521.414282.323176.688
2038521.522285.604183.821
2039521.629288.884190.955
2040521.663291.001193.100
2041521.696293.118195.245
2042521.730295.235197.391
2043521.763297.352199.536
2044521.797299.469201.681
2045521.826303.232205.540
2046521.855306.995209.398
2047521.885310.759213.257
2048521.914314.522217.115
2049521.943318.285220.974
2050521.958320.375225.786

Frem mod 2035 kommer yderligere 39.716 tegltage og 53.280 tage med betontagsten over middellevetiden, hvis de ikke er skiftet inden. Mange huse har allerede fået nyt tag, så kurverne viser det øvre skøn.

Hvor længe holder forskellige tagmaterialer?

Et tegltag holder i gennemsnit 60 år, mens et tag af betontagsten holder 50 år. Det viser BUILD’s levetidstabel fra Aalborg Universitet, som bruges til at beregne bygningers levetidsomkostninger og klimaaftryk. Skifer, glaseret tegl og kobber holder længst med 80 år, mens et tagpaptag med ét lag holder 20 år.

TagmaterialeMiddellevetid
Skifer (natursten)80 år
Glaseret tegl80 år
Kobber80 år
Tegl60 år
Betontagsten50 år
Zink50 år
Aluminium50 år
Fibercement40 år
Stål40 år
Gummi, fx EPDM-tagfolie40 år
Træ, fx spån25-30 år
Tagpap, ét lag20 år
Tagpap, to lag40 år
Kilde: BUILD levetidstabel, version 2021 , Aalborg Universitet. Bygningsdel (47)1 Tage, overflader. Middellevetiden er et gennemsnit; det enkelte tags levetid afhænger af udførelse og vedligeholdelse.

Levetidstabellen, der bruges i tilstandsrapporter, kan angive andre værdier. Den regner fx med en statistisk levetid på omkring 80 år for asbestholdige bølgeplader, som vi beskriver i guiden til asbesttag.

Datakilder og metode

  • Huse: Tallene for tagtyper omfatter stuehuse, parcelhuse samt række-, kæde- og dobbelthuse (BBR-anvendelse 110, 120 og 130). Sommerhuse er opgjort for sig.
  • BBR: Tagdækningen er registreret i Bygnings- og Boligregistret, som boligejerne selv har pligt til at holde opdateret. Danmarks Statistik opgør bestanden pr. 1. januar.
  • Fibercement inkl. asbest: Kategorien i BBR omfatter tage, der kan indeholde asbest, men ikke nødvendigvis gør det.
  • Kommuner: Andelene er beregnet ud fra antallet af huse i kommunen. Christiansø indgår ikke.
  • Nyt tag: Tallene fra Bolius og Realdania er boligejernes egne svar og omfatter både færdige og påbegyndte projekter.
  • Priser: Prisindekset for renovering og vedligeholdelse måler prisen for udførte håndværksopgaver ekskl. moms. Forbrugerprisindekset er omregnet til årsgennemsnit med 2015 som basisår.
  • Levetid: Middellevetiderne er BUILD’s værdier for tagets overflade (bygningsdel 47 i tabellen), fordelt på materiale. Beregningen af huse over middellevetiden bruger husets opførelsesår og antager, at taget er det oprindelige. Den er kun lavet for tegl, betontagsten og fibercement inkl. asbest, fordi asbestfri fibercement og metal oftest er lagt på ældre huse som nyt tag.
  • Opdatering: Siden opdateres, når Danmarks Statistik offentliggør nye tal for bygningsbestanden (marts) og prisindekset (april).

Sådan henviser du til siden: Tagrenovering.dk. (2026, 15. oktober). Tagstatistik 2026: Danmarks tage i tal. https://tagrenovering.dk/tagstatistik/

Kilder:

Bedøm denne artikel

Klik på en stjerne for at bedømme den

Ingen stemmer indtil videre! Vær den første til at bedømme denne artikel.

Kommentarer

Skriv en kommentar

Din e-mailadresse bliver ikke vist. Alle kommentarer bliver gennemgået, før de publiceres.